Śruby TORX są dziś standardowymi elementami złącznymi wykorzystywanymi w wielu gałęziach przemysłu. Praktycznie każdy ma w domu sprzęt, do którego produkcji użyto właśnie tych śrub. Ciekawostką jest natomiast fakt, iż opracowano je stosunkowo niedawno. Co warto wiedzieć o śrubach TORX? Gdzie się je stosuje? Czy TORX oznacza to samo, co imbus? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Śruby TORX to wynalazek „naszych” czasów

Śruby TORX należą do grupy elementów złącznych, które pojawiły się na rynku dość niedawno. Pierwsze wzmianki o ich użyciu pochodzą z połowy lat 60. XX wieku, a dokładnie z roku 1967. Za twórcę standardu TORX uważa się Bernarda F. Reilanda, który opatentował swój wynalazek w 1971 roku.

Główne cechy śrub TORX

Śruby TORX przede wszystkim zapewniają wysoką trwałość wykonania łączenia poprzez połączenia gwintowane. Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest gniazdo w łbie, które umożliwia dokręcanie i odkręcanie śruby wkrętakiem.

Co ważne, umocowanie wkrętaka w gnieździe śruby jest bardzo pewne (pod warunkiem wybrania wkrętaka w odpowiednim rozmiarze), co ułatwia prowadzenie prac monterskich, również z użyciem nasadek na wkrętaki elektryczne czy wiertarko-wkrętarki. Samo gniazdo znosi wysoki moment obrotowy, co także zachęca do zautomatyzowania procesu wkręcania i wykręcania śrub.

Czy TORX i imbus to to samo?

Warto pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ okazuje się, że wiele osób – przede wszystkim amatorów majsterkowania – wciąż myli ze sobą standardy TORX oraz imbus. Choć na pierwszy rzut oka oba gniazda wyglądają dość podobnie, to trzeba zauważyć, że TORX jest gniazdem z wejściem sześciokątnym o kącie zbliżonym do 90 stopni.

Taka budowa gniazda ma konkretną zaletę: gwarantuje zwiększenie powierzchni styku gniazda z łbem śruby, zapewniając lepszą stabilność elementu wkręcającego i ułatwiając operowanie śrubą w podłożu. Pisząc prościej: gniazdo TORX minimalizuje problem wysuwania się wkrętaka, co docenimy zwłaszcza podczas pracy w ciasnych przestrzeniach, gdzie nie możemy przyjąć wygodnej pozycji i solidnie dociskać wkrętaka.

Najważniejsze zalety śrub TORX

Śruby TORX mają kilka ważnych zalet, które zadecydowały o ich upowszechnieniu i masowym wykorzystywaniu czy to w pracach budowlanych, armatorskich, w przemyśle ciężkim, maszynowym czy motoryzacji.

Podstawową zaletą, o której trzeba wspomnieć, jest zdolność do przenoszenia wysokiego momentu siły. Kolejną mocną stroną śrub TORX jest opisane już gniazdo, które zapewnia solidne mocowanie wkrętaka, ułatwiając i przyspieszając prace monterskie.

Za zaletę śrub TORX trzeba również uznać uniwersalność ich zastosowania. Są to elementy złączne, które przydadzą się zarówno profesjonalistom, jak i domowym majsterkowiczom, w domu, w przedsiębiorstwie, w pracach naprawczych itd.

Wady śrub TORX

W zasadzie jedyną wadą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest samo gniazdo TORX. Nie chodzi tutaj o jego konstrukcję, ale o fakt, że wymaga ono stosowania odpowiedniego wkrętaka, który nie zawsze znajduje się w domowej skrzynce narzędziowej.

Z kolei użycie innego, niepasującego wkrętaka, praktycznie gwarantuje uszkodzenie gniazda i tym samym duże trudności z usunięciem śruby z podłoża. Warto mieć to na uwadze przy wyborze elementów złącznych do realizacji konkretnego projektu.

Czy warto stosować śruby TORX?

Biorąc pod uwagę zalety i wady tych elementów złącznych można napisać, że są to bardzo funkcjonalne śruby, które w wielu sytuacjach mogą stanowić alternatywę czy to dla wkrętów, czy nawet innych rodzajów śrub.

Śruby TORX, w wielu wariantach wymiarowych, wykonane ze stali nierdzewnej A2 i stali kwasoodpornej A4, są dostępne w stałej ofercie Inox-Plus, czołowego dystrybutora elementów złącznych.

Więcej o śrubach TORX, ich zastosowaniu i rodzajach, przeczytasz w artykule na stronie https://www.inoxplus.com.pl/baza-wiedzy/sruby-torx-poznaj-ich-zastosowanie-i-najwazniejsze-zalety.html.

Kategorie: Narzędzia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *